Studenci SK Magazynowania Energii pracują nad nowatorskim projektem budowy modelu magazynu sprężonego powietrza

Studenci ze Studenckiego Koła Magazynowania Energii pracują nad nowatorskim projektem budowy modelu magazynu sprężonego powietrza. Największą innowacją w projekcie jest zastosowanie wymiennika ciepła zapewniającego adiabatyczność całego układu.

Powoli do końca zbliża się główny projekt Studenckiego Koła Magazynowania Energii: magazynu energii w sprężonym powietrzu (CAES), nad którym zespół projektowy pracuje od kilkunastu miesięcy. Za nami już większość prac konstrukcyjnych polegających na przygotowaniu części zaworowej do regulacji przepływu, przygotowaniu rur, połączeniu ich ze zbiornikami powietrza, uszczelnianiu wszystkich połączeń oraz budową wymiennika ciepła. Model budowany jest w technologii adiabatycznej, co oznacza, że do ogrzania powietrza przed turbiną wykorzystywane jest ciepło z procesu sprężania. Jest to nowatorska technologia, dzięki której "omija się" konieczność doprowadzenia energii z zewnątrz układu.

Na chwilę obecną prowadzone są czynności związane z uszczelnieniem wymiennika ciepła, który został zaprojektowany Zespół od podstaw. Kolejnym (a zarazem ostatnim) etapem prac będzie skonstruowanie turbiny Tesli, która będzie napędzała niewielki generator energii elektrycznej.

Projekt finansowany jest z Puli na Projekty Naukowe PW.

SKMagazynowania
SKMagazynowania
SKMagazynowania