Podpisanie umowy na wybudowanie budynku laboratoriów na terenie lotniska Politechniki Warszawskiej w Przasnyszu

W dniu 21 maja 2020 roku Politechnika Warszawska podpisała umowę z firmą BUDJAFEX na wybudowanie budynku laboratorium systemów bezzałogowych na terenie lotniska w Sierakowie koło Przasnysza. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu „Terenowy poligon doświadczalno-wdrożeniowy w powiecie przasnyskim” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Powstający budynek laboratorium – kluczowy element projektu - zostanie postawiony na działce bezpośrednio przylegającej do lotniska (płd.-zach.). Umożliwi prace badawcze naukowcom Politechniki w oparciu o lotniska w Przasnyszu. W nowoczesnym budynku, jaki powstanie w ramach projektu, znajdować się będą profesjonalne laboratoria badawcze oraz najnowocześniejszy sprzęt niezbędny do prowadzania badań nad systemami bezzałogowymi.

Wybudowanie laboratoriów oraz ich wyposażenie w infrastrukturę B+R jest kluczowe dla projektu. Umożliwi efektywne prowadzenie prace badawczych na terenie lotniska, szczególnie tych związanych z lotnictwem, systemami bezzałogowymi, nowoczesnych technologii materiałowych. W planach jest też rozwój alternatywnych napędów, systemów zarządzania lotem i systemów nawigacyjnych jak również projektami na rzecz precyzyjnego rolnictwa.

przasnysz