Pierwsze miejsce Selfie

Pierwsze miejsce Selfie

Pojazd studentów z KNR wygrał zawody w Kanadzie

Wygrana studentów Koła Naukowego Robotyków KNR PW w International Autonomous Robot Racing Challenge 2018

W Kole Naukowym Robotyków KNR, przy Wydziale Mechanicznym, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, powstał samochód autonomiczny Selfie. Projekt ten wygrał tegoroczną edycję międzynarodowych zawodów pojazdów autonomicznych International Autonomous Robot Racing Challenge 2018, które odbyły się 13 i 14 lipca 2018 r w Waterloo, w Kanadzie. Były to drugie zawody studentów z PW– samochód Selfie wziął udział także w zawodach CaroloCup w lutym 2018 w Braunschweig, w Niemczech.

By dotrzeć na zawody IARCC w Kanadzie zespół przemierzył niespełna siedem tysięcy kilometrów. W piątek 13 lipca 2018 odbyły się testy i kwalifikacje, natomiast 14 lipca 2018 samochody rywalizowały w przejazdach na czas. Pierwsza z dwóch konkurencji, w których Selfie zmierzył się ze swoimi rywalami był Drag Race, czyli 60-metrowy sprint autonomicznych samochodów po torze o szerokości 2 m, zakończony w pełni samodzielnym hamowaniem przed przeszkodą. Selfie znalazł się na mecie w czasie 8.02 sekund, tym samym pokonując znacznie swoich współzawodników. Czas w drugiej konkurencji, jaką stanowił Circiut race, czyli jazda po torze z licznymi zakrętami a także innymi pojazdami, wyniósł 4 minuty 48 sekund, ostatecznie zapewniając zespołowi Selfie najwyższe miejsce na podium. Na 500 punktów możliwych do zdobycia, Selfie otrzymał ich 514 (a to dzięki 20 bonusowym punktom za najszybsze przejazdy w konkurencji drag race). Warto dodać, że drugie miejsce otrzymało ich „tylko” 419.

Samochód składa się z czterech systemów: systemu wizyjnego, systemu predykcji, systemu wbudowanego oraz systemu mechaniki. Pierwszy system ma na celu między innymi detekcję linii na drodze czy wykrycie świateł drogowych. System predykcji bazuje na podstawie punktów dostarczonych z systemu wizyjnego i ma na celu znalezienie optymalnej trasy tak by samochód jechał pomiędzy wyznaczonymi liniami. Następnie zwraca on informacje o wyznaczonym torze jazdy do systemu wbudowanego, który między innymi steruje silnikami i komunikuje się z człowiekiem za pomocą odbiornika radiowego (by zapewnić bezpieczeństwo i by zespół mógł w każdej chwili przejąć zdalną kontrolę nad autem).

Wygrana w International Autonomous Robot Racing Challenge 2018 to dla twórców Selfie, członków Koła Naukowego Robotyków KNR ogromny sukces. Studenci jednak nie osiadają na laurach. Już szykują kolejny pojazd na zawody F1/10 Autonomous Racing Competition w Turynie we Włoszech, które odbędą się na początku października b.r. oraz CaroloCup 2019 w Braunschweig w Niemczech.

Dokładne wyniki znajdują się na stronie: https://www.robotcompetition.ca/iarrc2018/#final-scores