Inauguracja Mobilnego Newton Room na Politechnice Warszawskiej

12 maja 2025 r. na Wydziale MEiL odbyła się uroczysta inauguracja Mobilnego Newton Room – nowoczesnej przestrzeni edukacyjnej, której celem jest popularyzacja nauk ścisłych (STEM) wśród młodzieży.

Projekt jest wspólną inicjatywą Politechniki Warszawskiej, firmy Boeing oraz norweskiej fundacji FIRST Scandinavia. Innowacyjna mobilna pracownia została ulokowana na terenie Politechniki Warszawskiej.

Nowoczesna przestrzeń STEM dla młodzieży

Mobilny Newton Room to przenośne laboratorium edukacyjne zaprojektowane z myślą o inspirowaniu przyszłych inżynierów i naukowców. Pracownia składa się z dwóch rozkładanych kontenerów, które po złożeniu tworzą przestronną salę o powierzchni ok. 70 m², wyposażoną w najnowocześniejsze technologie i symulatory. Dzięki temu Mobilny Newton Room zapewnia uczniom warunki do nauki poprzez doświadczanie – od eksperymentów z aerodynamiką po symulacje lotu.

Ta wyjątkowa pracownia będzie dostępna na Politechnice Warszawskiej przez kolejne siedem tygodni, do 20 czerwca 2025 r. Wszystkie terminy zajęć zostały już zarezerwowane przez warszawskie szkoły, co pokazuje duże zainteresowanie tą formą nauki.

Uroczystość otwarcia i partnerzy projektu

W inauguracji Mobilnego Newton Room wzięli udział przedstawiciele świata nauki, biznesu oraz administracji publicznej. Wydarzenie zainaugurował prof. Robert Zalewski, Prorektor ds. studenckich PW, podkreślając znaczenie tej inicjatywy dla uczelni i młodzieży.

Wśród gości znaleźli się przedstawiciele instytucji rządowych, międzynarodowych partnerów oraz przemysłu lotniczego – m.in. Katarzyna Lubnauer (Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej), Maciej Lasek (Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury), Daniel Lawton (Chargé d’Affaires Ambasady USA w Polsce), Andrzej Kotwica (Wiceprezes ds. Standardów Lotniczych w ULC), Honorata Hencel (Boeing Poland) oraz Per-Arild Konradsen, CEO i założyciel First Scandinavia – organizacji, która stoi za koncepcją Newton Room. Atmosfera wydarzenia sprzyjała wymianie doświadczeń – goście mieli okazję zajrzeć do środka mobilnej pracowni, porozmawiać z edukatorami prowadzącymi zajęcia oraz samodzielnie przetestować symulator lotu. Wszyscy obecni podkreślali wspólny cel, jakim jest inspirowanie młodego pokolenia do nauki i związania swojej przyszłości z technologią oraz lotnictwem.

Warsztaty dla młodzieży – nauka poprzez doświadczenie

Przez najbliższe tygodnie Mobilny Newton Room będzie służyć uczniom z warszawskich szkół, którzy wezmą udział w intensywnych, pięciogodzinnych warsztatach z zakresu aerodynamiki, fizyki i inżynierii lotniczej. Młodzież w wieku 13–16 lat, pod okiem wykwalifikowanych edukatorów, wykorzysta zdobytą wiedzę w praktyce – obliczając parametry i planując lot na wirtualnym symulatorze oraz przeprowadzając doświadczenia związane z lataniem. Taka forma nauki poprzez zabawę i praktykę nie tylko pogłębi zrozumienie przedmiotów ścisłych, ale również rozbudzi fascynację lotnictwem oraz nowoczesnymi technologiami u młodych uczestników.

Organizatorzy liczą, że doświadczenie wyniesione z Newton Room zachęci uczniów do dalszego rozwijania zainteresowań naukowych i być może wpłynie na wybór ścieżki zawodowej w przyszłości. Mobilny Newton Room jest częścią szerszego, międzynarodowego programu Newton – inicjatywy popularyzującej edukację STEM na całym świecie. Więcej informacji o idei Newton Room i harmonogramie warszawskiej pracowni można znaleźć na oficjalnej stronie projektu Newton Room: https://newtonroom.com/pl/newton-rooms/mobile-newton-room-warsaw

05.09.25_Newton_Room_006_1920x1080
 
05.09.25_Newton_Room_067_1920x1080
     
05.09.25_Newton_Room_122_1920x1080
 
05.09.25_Newton_Room_218_1920x1080
     
05.09.25_Newton_Room_248_1920x1080