Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów

Wspólnymi siłami projektujemy i budujemy innowacyjne pojazdy, którymi co roku startujemy w międzynarodowych zawodach Shell Eco-marathon. Celem zawodów jest przejechanie zadanego dystansu, zużywając jak najmniej paliwa. Do budowy naszych pojazdów wykorzystujemy kompozyt węglowy, który sami laminujemy. Dbamy dosłownie o każdy szczegół i co roku udoskonalamy powstałe już konstrukcje. Nasz pojazd prototypowy Kropelka pokonał w rekordowym przejeździe 659 km (dystans Rzeszów-Gdańsk) na zaledwie 1 litrze benzyny! Kropelka 2.0, która udział w zawodach zakończyła w zeszłym roku, otrzymała nagrodę specjalną dla najbezpieczniejszego prototypu.Większy pojazd miejski PAKS osiągnął zwycięski wynik  376,46 km (dystans Warszawa-Gdynia) na 1 litrze benzyny! Obecnie rozwijamy następcęPAKSa – jedyny w Polsce w tej klasie napędowej pojazd miejski Orion.

Zaraz po powrocie z zawodów bierzemy się do pracy. Zbieramy nowe pomysły, szukamy funduszy i wracamy do warsztatu. Kilkadziesiąt osób spędza łącznie tysiące godzin projektując i wykonując poszczególne części pojazdów czy też dbając o wizerunek i finansowanie Koła. Nie działamy sami – przy realizacji niektórych projektów współpracujemy z innymi kołami. Jesteśmy częścią zespołu budującego elektryczny bolid dla osoby niepełnosprawnej – eMaksPower. Nasi członkowie współtworzyli też Hyperloop University Team i reprezentowali go na zawodach w USA.

Każdy lubi poczuć dreszczyk emocji, prawda? My też chcemy się ścigać, dlatego pracujemy nad elektrycznym motocyklem na zawody Moto Student. Pierwszy start w tej zupełnie nowej dla nas konkurencji jesienią 2020 roku.

SKAP to przede wszystkim ogromne możliwości rozwoju, zdobycia ciekawych doświadczeń i poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach. Nasi członkowie mają okazję rozwijać się w kierunkach takich jak: aerodynamika, technologia kompozytów, elektronika, mechanika, projektowanie 3D, analizy CFD, a także marketing i PR.