Kosmiczna misja studenta Bartosza Rylskiego

Bartosz Rylski, student 2. roku na kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, jako jedyny reprezentant polskiej uczelni zakwalifikował się do prestiżowego programu ESA i wziął udział w kampanii startowej rakiety studenckiej „Fly a Rocket!”.

Fly a Rocket to inicjatywa, w ramach której studenci z całej Europy projektują, budują i wystrzeliwują rakietę, nad którą sami pracowali. Program prowadzony jest przez ESA we współpracy z Andøya Space Education i Norweską Agencją Kosmiczną.

Do udziału w kursie internetowym programu wybrano 100 studentów z 25 państw członkowskich ESA, podczas którego poznali oni m.in. dynamikę rakiet, fizykę atmosfery, lutowanie, telemetrię oraz podstawy symulacji lotu rakiet. Po kursie studenci rozwiązywali zestaw zadań obejmujących zagadnienia dynamiki rakiet, symulacji numerycznych lotu, elektroniki i systemów pomiarowych, aby przygotować się do kampanii startowej. Zadania były zróżnicowane, podchwytliwe i wymagały precyzji oraz głębokiego zrozumienia problemów.

Po kursie 24 studentów zostało zaproszonych do Andøya Space, aby wziąć udział w praktycznej kampanii startowej rakiety od 19 do 23 Sierpnia 2024.

Podczas kampanii uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy robocze. Zespół „Symulacja lotu” skupił się na montażu czujników IMU i GPS oraz przeprowadzaniu symulacji trajektorii, dostarczając kluczowe dane dla misji. Zespół „Telemetria” ustawił i obsługiwał stacje telemetryczne, zapewniając odbiór danych w czasie rzeczywistym podczas lotu. Zespół „Ładunek” zintegrował i przetestował czujniki wewnątrz rakiety, a zespół „Eksperymenty z czujnikami” przygotował i skalibrował czujniki, w tym sondy balonów meteorologicznych.

Bartosz kierował grupą Symulacji lotu, gdzie pracował nad tworzeniem i testowaniem jednostki GPS, udoskonalając kod w Pythonie do symulacji lotu oraz korzystając z danych z sond balonów meteorologicznych. Ściśle współpracował z innymi zespołami, pomagając ustalić rozmieszczenie czujników i zakresy pomiarów, a także prowadził spotkania zespołu. Podczas startu znajdował się w Centrum Naukowym, nadzorując procedury przygotowania, uzbrajania oraz odliczania wraz z zespołem i inżynierami z Andøya Space.

Jednym z unikalnych aspektów kampanii było to, że cel naukowy rakiety nie był z góry ustalony. Studenci musieli sami współpracować, aby zdefiniować cele badawcze, które chcieli zbadać za pomocą dostępnych czujników. Bartosz objął rolę Principal Investigator, odpowiadając za koordynację i wybór celów naukowych kampanii oraz nadzorowanie jakości zbieranych danych.

Ostatecznie rakieta została wystrzelona 22 sierpnia, osiągając wysokość 9372 metrów i przekraczając prędkość Mach 2, po czym wpadła do Morza Norweskiego. Czujniki na pokładzie przez cały czas lotu zbierały cenne dane atmosferyczne, które były przesyłane na Ziemię w czasie rzeczywistym.

Ostatni dzień kampanii poświęcony był analizie zgromadzonych danych i wstępnej prezentacji wyników. Po zakończeniu kampanii studenci będą dalej wspólnie pracować nad przygotowaniem końcowego raportu ze swoich ustaleń.

„Fly a Rocket było niesamowitym przeżyciem, możliwym dzięki wiedzy i umiejętnościom, które zdobyłem w Studenckim Kole Astronautycznym, do którego należę od początku studiów. Ten program ma te same podstawy, co praca, którą wykonujemy w Sekcji Rakietowej, gdzie projektujemy rakiety od pomysłu aż po lot."

„Moja pasja do eksploracji kosmosu zaczęła się w gimnazjum, kiedy zainteresowałem się astrofizyką i niebem. Czytałem wiele książek i zadawałem mnóstwo pytań, aż w końcu zadałem sobie to fundamentalne pytanie: ‘Jak w ogóle dostaliśmy się w kosmos i skąd to wszystko wiemy?’ To właśnie to pytanie zaprowadziło mnie na te studia."

„Dzięki wiedzy zdobytej w trakcie tego programu oraz współpracy z innymi niesamowitymi inżynierami i przyszłymi inżynierami z naszego koła naukowego, będziemy dalej rozwijać coraz bardziej ekscytujące i zaawansowane projekty. W tej chwili mamy dwa główne cele: rywalizację na arenie międzynarodowej z naszą rakietą Twardowsky 2 oraz program REXUS/BEXUS, który jest kolejnym krokiem po Fly a Rocket!"

W ubiegłym roku, w kampanii startowej rakiety studenckiej wziął udział Bartosz Źrebiec - również student Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, który tak samo jak Bartosz jako jedyny reprezentant polskiej uczelni zakwalifikował się do tego prestiżowego programu.

1
2
   
3
 
Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.