Od 2003 roku Koło Naukowe Awioniki MelAvio pomaga rozwijać pasje studentów w zakresie lotnictwa bezzałogowego, w tym awioniki, sterowania, nawigacji i autonomii lotu. Opiekę nad Kołem sprawuje Zakład Automatyki i Osprzętu Lotniczego.
W naszych projektach tworzymy kompletne systemy bezzałogowe. Wiąże się to z przejściem wszystkich etapów projektowania i produkcji statku powietrznego. Po obliczeniach aerodynamiki, zespołu napędowego i wytrzymałości, przystępujemy do samej budowy. Tworząc nasze konstrukcje wykorzystujemy szeroki zakres technologii i materiałów, m. in. : laminowanie kompozytów, frezowanie CNC, druk 3D. Mimo tego, często mamy też okazję skorzystać z typowo modelarskich umiejętności ręcznej pracy w drewnie. Jednym z elementów każdego projektu jest również pokładowa instalacja elektryczna. Członkowie Koła projektują i wykonują własne obwody drukowane.
Dużą część pracy w MelAvio stanowi rozwijanie oprogramowania dla bezzałogowych statków powietrznych. Programiści Koła pracują z wieloma zagadnieniami związanymi z autonomią, takimi jak algorytmy sterowania i nawigacji, wizja maszynowa, komunikacja sieciowa, a także obsługa różnego rodzaju czujników.
Większość projektów realizowanych jest z myślą o zawodach, z których szczególnie członkowie Koła upodobali sobie UAV Challenge Medical Express, rozgrywane co 2 lata w Australii. Wymagania zawodów sprawiły, że nasz zespół szczególnie kładzie nacisk na nowoczesne systemy bezzałogowe pionowego startu i lądowania. MelAvio bierze udział również w innych zawodach o tematyce bezzałogowej, takich jak IMAV czy Droniada, a także regularnie odwiedza targi i wystawy poświęcone tematyce lotnictwa.
Aby przygotować naszych nowych członków do działania w Kole, organizujemy szereg szkoleń podczas których przekazujemy najpotrzebniejszą wiedzę. Doświadczenia zdobyte w MelAvio pozwalają nam na tworzenie innowacyjnych prac dyplomowych i ciekawą karierę zawodową po studiach.
Facebook: www.facebook.com/MelAvio