NK336 Mechanika Analityczna
prof. dr hab. inż. Krzysztof Arczewski
Przedmiot jest podzielony na wykład i ćwiczenia. Obecność na wykładach i ćwiczeniach jest zalecana, a na ćwiczeniach jest kontrolowana. W krytycznej sytuacji związanej z oceną przedmiotu obecność na ćwiczeniach może mieć znaczenie.
W trakcie semestru przeprowadzane są trzy dwugodzinne kolokwia. Każdy student ma prawo posługiwać się zarówno na kolokwiach, jak też na egzaminie własnoręcznie przygotowaną kartką formatu do A4 włącznie ze wzorami, równaniami – wszystkim, co dotyczy teorii. Na kartce tej nie mogą pojawiać się rozwiązania jakichkolwiek zadań. Pozytywna ocena z kolokwium i z egzaminu wymaga zaliczenia przynajmniej 60% egzekwowanych wiadomości. Ten warunek oznacza, że nie ma decydującego znaczenia średnia arytmetyczna z ocen poszczególnych zadań, np. przy trzech ocenach: 5, 2, 2 średnia jest 3, ale znajomość materiału jest na poziomie 33%, co skutkuje oceną 2,5 z kolokwium. Egzamin uznaje się za zdany, egzekwowanego materiału.
Trzy pozytywne oceny z kolokwiów skutkują propozycją pozytywnej oceny zprzedmiotu bez zdawania egzaminu. W przeciwnym przypadku student przystępuje do egzaminu. Student ma prawo nie składać pracy egzaminacyjnej do oceny. Praca egzaminacyjna oddana podlega ocenie i jej wynik ma wpływ na ocenę końcową z przedmiotu.
Student, który z dwóch kolokwiów uzyskał ocenę wyższą lub równą 4, a z przyczyn losowych nie mógł pisać jednego kolokwium lub go nie zaliczył ma możliwość w terminach egzaminów czerwcowych poprawić brakujące kolokwium i skorzystać z możliwości zwolnienia z egzaminu.
Egzamin pisemny składa się z pięciu zadań. Student może być wezwany na egzamin ustny. W takim wypadku staje się on obowiązkowy (niestawienie się jest równoznaczne z uzyskaniem oceny niedostatecznej).
1. Gutowski, R., Mechanika analityczna, PWN, Warszawa, 1971.
2. Gelfand, I. M., Fomin S. W., Rachunek wariacyjny, PWN, Warszawa, 1979.