Pierwsza nagroda dla studenta MEiL w konkursie PLL LOT

Nasz student Miłosz Sobociński zdobył pierwszą nagrodę w III edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową, organizowanego przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Konkurs wyróżnia prace dyplomowe mające potencjał wdrożeniowy w przemyśle lotniczym.

Celem nagrodzonej pracy było zaproponowanie metodyki umożliwiającej przygotowanie bliźniaka cyfrowego w celu archiwizacji i dokładniejszej reprezentacji danych uzyskanych z badań metodami nieniszczącymi (NDT). Bliźniaki cyfrowe to cyfrowe kopie istniejących detali, podzespołów, maszyn, a nawet całych systemów, które mają jak najwierniej odzwierciedlać rzeczywiste obiekty. Ich zastosowanie w przemyśle przyczynia się do zwiększenia efektywności i redukcji kosztów.

W pracy zaproponowano szczegółowe wytyczne umożliwiające przygotowanie bliźniaka cyfrowego detalu. Metodyka została zweryfikowana na przykładzie gondoli silnika turbowentylatorowego. Jednym z kluczowych założeń było oparcie całego procesu o narzędzia powszechnie stosowane w inżynierii, dlatego zdecydowano się na wykorzystanie oprogramowania CAD. Pierwszym etapem było zeskanowanie elementu przy użyciu skanera 3D. Na podstawie uzyskanej chmury punktów powstał model CAD gondoli. Następnie przeprowadzono badania nieniszczące z użyciem ultradźwięków oraz termografii, a ich wyniki zostały odpowiednio zlokalizowane na modelu cyfrowym. Ponieważ proces ten jest powtarzalny, w pracy opracowano również makra usprawniające jego realizację.

Autor zwrócił uwagę na możliwe zastosowania tej metodyki w przemyśle lotniczym – wykorzystanie ogólnodostępnych systemów cyfrowych do tworzenia bliźniaków cyfrowych jako baz danych może zwiększyć bezpieczeństwo i poprawić skuteczność zarządzania cyklem życia produktu.

Pomysł na stworzenie bliźniaka cyfrowego przechowującego wyniki badań NDT oraz opracowanie związanej z jego implementacją metodyki powstał podczas praktyk studenckich w Pracowni Badań Nieniszczących, Zakładzie Samolotów i Śmigłowców w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych. Dzięki wsparciu merytorycznemu promotora pracy oraz życzliwości pracowników laboratorium, którzy poświęcili czas na wprowadzenie mnie w tematykę badań nieniszczących, możliwe było pozyskanie danych koniecznych do zrealizowania studium przypadku weryfikującego założenia zebrane w zaproponowanej metodyce.” – podsumowuje autor.

prace-dyplomowe-milosz-sobcinski