Grant na Prototyp
Trzy zespoły z naszego Wydziału znalazły się w gronie laureatów programu "Grant na Prototyp" organizowanego przez Politechnikę Warszawską. W drugiej edycji konkursu dofinansowano 13 innowacyjnych projektów realizowanych przez pracowników, doktorantów i studentów naszej uczelni.
Listę zwycięskich projektów ogłosił Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Adam Woźniak.
Oto 3 nasze wyróżnione projekty:
Projekt Reach
Prototyp sztucznego siłownika miękkiego do robotyki, szczególnie dla robotycznych dłoni używanych w robotach saperskich i przemysłowych. Technologia wspiera prace z materiałami niebezpiecznymi, chroniąc życie i zdrowie. Haptyczna rękawica umożliwia operatorowi precyzyjne sterowanie robotyczną dłonią, wiernie odzwierciedlając jego ruchy. Celem projektu jest rozwój siłownika liniowego, który zastąpi mniej zaawansowane miękkie napędy. Obecny poziom technologii (TRL 3) opiera się na dwukierunkowym mięśniu z Nitinolu, wymagającym jednak ulepszenia ze względu na zbyt wolne działanie.
Projekt PW-Sat3
Członkowie zespołu PW-Sat3 rozwijają nanosatelitę 3U z napędem warm-gas, który pomoże w walce z problemem kosmicznych śmieci. To kolejny krok w rozwoju technologii deorbitacyjnych, a także w tworzeniu innowacyjnych algorytmów sterowania i systemów zasilania.
PW-Sat to studencka inicjatywa, która od 2004 roku zajmuje się projektowaniem satelitów. Studenci korzystają z doświadczeń zdobytych podczas misji pierwszego (!) polskiego satelity PW-Sat oraz PW-Sat2, które testowały metody deorbitacji.
Projekt CatchComp
Zespół CatchComp, złożony ze studentów i absolwentów MEiL związanych z WUT Racing, otrzymał dofinansowanie w ramach Grantu na Prototyp. Dzięki doświadczeniu w projektowaniu struktur kompozytowych dla bolidów Formuły Student, zespół opracowuje technologię poprawiającą wytrzymałość i niezawodność połączeń kompozytowych. Innowacja znajdzie zastosowanie w branżach high-performance, takich jak motorsport i lotnictwo.
Każdy z projektów otrzymał 200 000 PLN, by w cztery miesiące osiągnąć 5. poziom gotowości technologicznej (TRL).
|
||
|
|
|