CHOMIK polski penetrator dla misji Fobos-Grunt

Studenckie Koło Astronautyczne i portal Kosmonauta.net zapraszają na wykład pt. "CHOMIK - polski penetrator dla misji Fobos-Grunt". Wykład poprowadzi Łukasz Wiśniewski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Wykład odbędzie się w czwartek, 31 maja, o godzinie 18.15 w Instytucie Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej przy ulicy Nowowiejskiej 21/25, Sala T5.

Czy można skutecznie używać młotka, gdy nie ma grawitacji i się przy tym nie zmęczyć? Podczas wykładu poznacie unikalne urządzenie opracowane w Centrum Badań Kosmicznych PAN, które pobierając  mniej niż 2 [W] potrafi to zrobić! Penetrator CHOMIK, bo o nim mowa, wziął udział w rosyjskiej misji Fobos-Grunt, gdzie jego zadaniem było pobranie próbki regolitu z księżyca Marsa oraz dokonanie pomiarów termicznych jego powierzchni. Wysoka próżnia, skrajnie niskie temperatury (< -70⁰C), mikro-grawitacja, przeciążenia do 40g, limity mocy, masy (<1,4 [kg]) oraz siły interakcji z lądownikiem (<3 [N]) – to wszystko wymaga wyjątkowych, ale też niezawodnych rozwiązań. Jak działa, z jakich podzespołów się składa, o czym należy pamiętać projektując urządzenie kosmiczne – o tych i wielu innych problemach inżynierii kosmicznej dowiecie się sami podczas wykładu!

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Plakat