Zespół Selfie z Koła Naukowego Robotyków wraca z zawodów Carolo-Cup z miejscem na podium!

Zespół Selfie ponownie świetnie zaprezentował się na zawodach samochodów autonomicznych małej skali. Studenci z Koła Naukowego Robotyków KNR przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, w dniach 10 i 11 lutego 2020, wystąpili na zawodach Carolo-Cup 2020 w Braunschweig w Niemczech. Jest to najważniejsze wydarzenie w kalendarzu zespołu Selfie, które corocznie odbywa się w ojczyźnie motoryzacji.

Podczas zawodów samochody poruszają się w symulowanym środowisku drogowym dostosowując się do przepisów kodeksu ruchu drogowego.  Pierwszego dnia zawodów miały miejsce testy samochodów na oficjalnej trasie oraz kwalifikacje do finałów, które miały miejsce dzień później. Kwalifikacja obejmowała dwa etapy – test jazdy autonomicznej polegający na przejechaniu jednego okrążenia specjalnie wyznaczonej trasy, gdzie samochód musiał utrzymać się w liniach, przejechać przez skrzyżowanie i zaparkować równolegle oraz test techniczny sprawdzający, czy auto spełnia wszystkie wymagania regulaminu zawodów.

Wtorek, drugi dnia zawodów, składał się z ponownych testów zakwalifikowanych drużyn, przedstawiania prezentacji koncepcji technicznych i finałowych przejazdów. Selfie startowało w kategorii Basic, która składała się z dwóch przejazdów – pierwszy z parkowaniem, drugi z przeszkodami. W pierwszym przejeździe pojazd przez 2 minuty musiał przejechać jak najwięcej okrążeń trasy ze skrzyżowaniami, parkując równolegle w wyznaczonej przestrzeni na początku każdego okrążenia. Natomiast w drugim przejeździe pojazd w tym samym czasie miał za zadanie przejechać jak najwięcej okrążeń trasy uwzględniając ustępowanie pierwszeństwa na skrzyżowaniach i omijając przeszkody statyczne oraz dynamiczne. Dodatkowym utrudnieniem w obu konkurencjach były chwilowo znikające linie symulujące zmienne warunki drogowe. Wszelkie punkty oraz kary przeliczane były na zawodach na przejechane metry podczas konkurencji.

Zespół Selfie zajął 2. miejsce w kategorii przejazd z parkowaniem, 2. miejsce w kategorii przejazd z przeszkodami oraz 2. miejsce za prezentację koncepcji technicznych wykorzystanych w aucie.

Podsumowując wszystkie kategorie, zacięta rywalizacja z drużynami z Niemiec i Szwajcarii ostatecznie zakończyła się dla zespołu Selfie drugim miejscem.

To trzecie zawody Carolo-Cup zespołu. Nauczeni doświadczeniem z poprzednich udziałów w zawodach, team Selfie poczynił przez rok znaczną modernizację swojego auta, dzięki czemu udało się zająć tak wysoką lokatę.

Gratulujemy sukcesu i czekamy na kolejne zmagania reprezentacji KNR na zawodach samochodów autonomicznych. Możemy zdradzić, że zespół Selfie jeszcze przed powrotem do Polski rozpoczął prace nad koncepcją ulepszenia konstrukcji, by za rok powalczyć o najwyższy stopień podium w kategorii Basic lub nawet pokusić się o wystartowanie w zaawansowanej kategorii Master.

Zespół Selfie:

Michał Jarzyński (koordynator), Mateusz Grudzień (koordynator), Maciej Krasa, Marek Knosala, Dawid Urbański, Mateusz Szczygielski, Mateusz Marczuk, Rafał Litka, Paweł Kotiuk, Michał Kiełczykowski, Igor Pieniek, Krzysztof Gawin, Piotr Mikuła.

Wyjazd na zawody zrealizowano w ramach projektu – „Najlepsi z najlepszych! 4.0.”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

SelfieCaroloCup2020

Autor zdjęcia: Max Fuhrmann/TU Braunschweig