Pierwszy doktorat wdrożeniowy na naszym Wydziale obroniony

22 kwietnia 2021 r. odbyła się obrona pierwszego doktoratu wdrożeniowego na naszym Wydziale, którego autorem jest mgr inż. Dawid Machalica. Pan Dawid Machalica na co dzień pracuje w General Electric Company Polska sp. z.o.o., a rozprawę napisał i obronił po 3 latach i 7 miesiącach od rozpoczęcia doktoratu.

Rozprawa doktorska pn. „A method for automatic creation of Model Based Definition with the use of Knowledge Based Engineering and Machine Learning” obroniona w dyscyplinie Automatyka, Elektronika i Elektrotechnika została zrealizowana przy współpracy z Instytutem Lotnictwa oraz General Electric Company Polska sp. z.o.o.

Opracowana w ramach doktoratu wdrożeniowego metoda wykorzystuje uczenie maszynowe w celu tworzenia opisu konstrukcji w formie MBD (Model Based Definition) i zapewnia 98% poprawność wymiarowania, jednocześnie dbając o czytelność poszczególnych adnotacji.

Grafika_edited

Rysunek przedstawia przykładowy opis konstrukcji w formie MBD. Opracowana w ramach doktoratu metoda automatyzuje i około osiemdziesięciokrotnie przyspiesza tworzenie tego typu „rysunków technicznych”.

Promotorem pracy ze strony Wydziału był dr hab. inż. Marek Matyjewski, prof. uczelni, a opiekunem pomocniczym z firmy General Electric Poland  Company Sp. z o.o. mgr inż. Romuald Czechowicz.

Ideą programu Doktorat wdrożeniowym jest wsparcie powstawania praktycznych rozpraw doktorskich, których celem jest rozwiązanie problemów badawczych/technologicznych przedsiębiorstw.