AeroDay 2023

AeroDay 2023

Za nami AeroDay - pierwsze tak duże i intensywne spotkanie z przedstawicielami branży lotniczej, które zorganizowaliśmy na naszym Wydziale.

Naszymi gośćmi byli przedstawiciele: The Boeing Company, Airbus Helicopters, CIM-mes, Łukasiewicz - ILOT, Avio Aero, Enter Air, SprintAir - European Charter Airlines, GE Aerospace, LOT Polish Airlines, LOT Aircraft Maintenance Services Sp. z o.o., a uczestnikami studenci, doktoranci, pracownicy Politechniki Warszawskiej oraz pasjonaci lotnictwa.

Nie zabrakło również lotniczych kół naukowych, które zaprezentowały swoje konstrukcje i realizowane projekty.

Wydarzenie uroczyście otworzyli: Prorektor ds. studenckich Politechniki Warszawskiej – prof. dr hab. inż. Robert Zalewski oraz Dziekan Wydziału MEiL – prof. dr hab. inż. Janusz Frączek.

AeroDay towarzyszyły cieszące się dużym zainteresowaniem, prelekcje tematyczne poświęcone napędom lotniczym ścieżkom kariery w branży i utrzymaniu statków powietrznych. Słuchacze mogli również dowiedzieć się jakie badania prowadzi i jak działa Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej, będący zapleczem, gdzie są testowane i badane opracowane konstrukcje i infrastruktura lotnicza.

Prelekcje były doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat najnowszych trendów stosowanych w lotnictwie. Dzięki sesjom networkingowym oraz indywidualnym konsultacjom, studenci i doktoranci poznali bliżej ofertę firm, w tym możliwości zatrudnienia, ścieżek rozwoju i perspektyw kariery w branży lotniczej. Atrakcją wydarzenia był quiz o lotnictwie, w którym 10 laureatów z naprawdę imponującą wiedzą otrzymało nagrody rzeczowe.

W pierwszej edycji AeroDay udział wzięło około 250 osób - dziękujemy wszystkim za przybycie i do zobaczenia na kolejnym AeroDay.

aeroday1
aeroday2
aeroday3
     
aeroday4
aeroday5
aeroday6

Foto: Maciej Stępnik oraz źródła własne Wydziału MEiL. Więcej zdjęć na naszym profilu LinkedIn

Częścią AeroDay na którą wszyscy czekaliśmy z zaciekawieniem była debata na temat perspektyw rozwoju lotnictwa w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej na świecie.

Nasi goście: Szymon Trąbała (Senior Manager, Engineering - The Boeing Company), Marian Lubieniecki (Executive Director, Aviation Technology Development, CEE – GE Aerospace), Paweł Stężycki (Dyrektor Łukasiewicz - Łukasiewicz - ILOT) wraz z Sebastianem Topczewskim (Zastępca Dyrektora ds. Lotnictwa Uczelnianego Centrum Badawczego Lotnictwa i Kosmonautyki Politechniki Warszawskiej oraz Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej) omówili obecną sytuację rynku lotniczego w Polsce i na świecie, podkreślili bardzo dobre perspektywy dla przemysłu lotniczego w Polsce, a także wskazali edukacyjną i badawczo-rozwojową rolę uczelni jako fundamentu sukcesu.

Ciekawa tematyka i ograniczony czas dyskusji nie pozwoliły na poruszenie wielu wątków, dlatego liczymy na kontynuację tego wydarzenia.

AreoDay_debata

Foto: Maciej Stępnik oraz źródła własne Wydziału MEiL.

Przy okazji Aeroday Dziekan Wydziału, w obecności przedstawicieli firmy Boeing podpisał z wykonawcą - firmą 4FLY Sp. z o.o. (SimON Solution) umowę na budowę symulatora samolotu Boeing B737 MAX. O tym wydarzeniu napisaliśmy tutaj.